محمدرضا خاتمی: مردم باید آگاهانه در پای صندوق‌های رای حاضر شوند

نایب رییس ششمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: آن‌چه به جمهوری اسلامی ایران پایداری بخشیده رای مردم است و نباید اجازه داد، میزان شرکت کنندگان در پای صندوق‌های رای کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمدرضا خاتمی طی سخنانی در جمع اعضای ائتلاف اصلاح‌طلبان در همدان اظهار کرد: باید مدیریت کشور را به افراد زبده و مدیران کارآمد سپرد، افرادی که شجاعت و تدبیر دارند. با میدان دادن به این افراد باید از ورود متملقان جلوگیری کرد؛ آن‌هایی که حتی حرف‌های خود را نیز باور ندارند، چه رسد به عمل کردن و اجرای آن.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که وامدار دیگران هستند، پس از رسیدن به قدرت، دیگر خود را پاسخگوی مردم نخواهند دانست؛ بنابراین مردم باید اگاهانه در پای صندوق‌های رای حاضر شوند تا کشور در شرایط بحرانی، بهترین راه برون رفت را انتخاب کند.

خاتمی با اعتقاد به این‌که " نتیجه نظارت استصوابی حذف شایستگان و نخبگان است" اضافه کرد: جامعه ما به آن درجه از پویایی و امید به آینده رسیده است که هیچ‌کس قدرت ندارد خود کامگی را در آن حاکم کند و این سرمایه اصلی اصلاحات است. سرمایه اصلاحات درون جامعه‌ای است که خواهان احیای حقوق شهروندی است.

وی خاطرنشان کرد: حرکت قهقرایی، حرکتی رو به جلو نیست و فراگیری ندارد. آینده از آن نسلی است که با نشاط و آشنایی با علوم حرکت می‌کند و این موتور محرک اصلاحات است.

وی پیامبر اعظم (ص) را عقل کل و اخلاق عظیم توصیف کرد و گفت: چنین پیامبری سرمایه انسانیت است و انسان با عقل و اخلاق می‌تواند آینده خود را بسازد.

خاتمی هم‌چنین اسلام را دین عقل دانست و تصریح کرد: هر آن‌چه با عقلانیت و خردورزی رابطه نداشته باشد، نمی‌توان با آن مقاصد خود را پیش برد. در کشوری که دین نبوی و تشیع علوی حاکم باشد، خشم و کینه جایگزین تدبیر وشجاعت نخواهد شد.

وی با اشاره به توفیقات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور در دولت گذشته خاطرنشان کرد: در جمهوری اسلامی ایران، اصلاحات پیام‌آور صلح و دوستی و گفت‌وگو بود، تنها متضرر پیام تنش و مقابله مردم هستند.

وی با تاکید بر حرکت در مسیر اسلام رحمانی گفت: باید با استفاده درست و به جا از ظرفیت‌ها، جلوی انحرافات و واژگون نمایی‌ها را گرفت. امروز در کشور ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که با بهره‌گیری از آن‌ها نسل‌های بعدی در ایران آباد، آزاد و مرفه زندگی خواهند کرد.

/ 0 نظر / 6 بازدید