رجبعلی مزروعی: مشارکت گسترده و آگاهانه درصورت فراهم بودن بسترهای لازم صورت می‌گی

یک عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت: برای این‌که یک مشارکت حداکثری و آگاهانه در جلامعه اتفاق بیفتد، شرایط و بسترهایی لازم است که اگر آماده نباشد، نباید انتظار مشارکت گسترده و آگاهانه در جامعه را داشت.

رجبعلی مزروعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) تصریح کرد: انتخابات مجلس باید یک انتخابات آزاد و رقابتی و عادلانه باشد به گونه‌ای که همه‌ نیروهای اجتماعی بتوانند در آن حضور یابند و مردم هم احساس کنند که حق انتخاب افرادی را دارند که می‌تواند به خواسته‌ها و مطالبالت آن‌ها پاسخگو باشد. مثلا در صورت حاکمیت اقتصاد رقابتی در بازار، حاضران در عرصه‌ اقتصاد برای رعایت عدالت و کسب رضایت مشتری ناچارند کالاهایی با کیفیت و قیمت مناسب عرضه و رضایت مشتری را جلب کنند. در این حالت می‌گویند تخصیص منابع خوب صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد:‌در سیاست هم همین‌طور است. اگر شرایط و بسترها برای رقابت واقعی بین نیروها آماده باشد و بازار سیاست رقابتی شود، مردم می‌توانند با آگاهی و آزادی کامل نیروهایی را انتخاب کنند که کیفیت و توانایی‌شان بهترین باشد. در واقع یک مجلس کارآمد از طریق یک انتخابات آزاد و رقابتی به دست می‌آید و مردم احساس می‌کنند که در این بازار می‌توانند بهترین نیروها را برای اداره‌ کشور انتخاب کنند. والا اگر بستر آماده نباشد هم قدرت انتخاب مردم کاهش می‌یابد و هم این که حضورشان نمی‌تواند حداکثری باشد.

وی بهره‌گیری از انتخابات برای تثبیت موقعیت کشورمان در نظام بین‌الملل را در گرو تشکیل یک مجلس مقتدر دانست و گفت: مجلسی باید تشکیل شود که بتواند اداره امور کشور را به نحو بهنیه انجام دهد، والا کیفیت و توانایی لازم را ندارند و نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشند.

/ 0 نظر / 5 بازدید